Eşref Bitlis

(d. 1933, Malatya ? ö. 17 Şubat 1993). Eski Jandarma Genel Komutanı.

1952 yılında Kara Harp Okulu’ndan teğmen rütbesi ile mezun oldu. 1966 yılında Kara Harp Akademisi’ni tamamladı. Almanya’da dil eğitimini tamamladıktan sonra 1969 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun oldu. 1973’de Alman Harp Akademisi’ni tamamladı.
Bir yıl Kara Harp Akademisi’nde başöğretmen olarak görev yaptı. 1978’de tuğgeneral oldu ve Bolu Komando Tugay Komutanlığına getirildi. 1982’de tümgeneral ve Kıbrıs 28. Tümen Komutanı oldu. 1986’da korgeneral rütbesi aldı. 1988’de Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı oldu. 1990’da orgeneral rütbesi aldı ve Jandarma Genel Komutanlığı’na atandı.
Bitlis, bölgede konuşlanmış durumda bulunan Çekiç Güç Kuvvetlerinin Türkiye’den ayrılması gerektiğini açıklıyor ve ABD’nin Kuzey Irak’da oluşturmaya çalıştığı Kürt Devleti’nin Türkiye’nin zararına olduğunu söylüyordu. Bu nedenle ABD büyükelçiliği tarafından birkaç defa hükümete şikayet edildiği iddia edildi. 17 Aralık 1992’de Çekiç Güç’e bağlı Amerikan savaş uçakları, kendilerine bildirildiği halde Irak’ın Selahattin kentine gitmekte olan Bitlis’in helikopterine taciz uçuşu yaptı ve helikopteri inişe zorladı.

Eşref Bitlis, 17 Şubat 1993’de, uçağının henüz aydınlanamayan nedenlerle düşmesi sonucu öldü.
ucagin dusmesi ile ilgili iki onemli acik nokta vardir.

birincisi; ucagin dusus nedeni uzerine yapilan ve turk bir ekipten olusan ilk bilirkisinin calismasinda ucagin motorlarindaki buzlanma yuzunden dustugu bildirilmis ancak daha sonra ucagin uretici firmasindan gelen bir teknisyenin dahil oldugu diger bilirkisi ucagin dusus aninda motor sicakliklarindan ( dustugu yerdeki hasardan/etkiden bu sicaklik hakkinda fikir sahibi olmuslar) ve bir kac teknik nedenden oturu ucagin dustugu anda motorlarinin tam calistigini donma belirtilerinin olmadigini rapor etmistir. ancak nihai kararda bu bilirkisi raporu degil ilk bilirkisi rapor esas alinmistir.
bu arada ucagin sigorta edilmemis oldugu da bir diger gercektir. zaten kingair in bu modeli dunyada en guvenilir ucaklardan biri olarak un yapmis ve genelde vip yolcular icin secilmektedir.

ikinci nokta ise; ucusdan bir gece once hangardaki nobetci asker bir yabanciyi hangarda gordugunu ustlerine rapor etmistir. asker gordugunun kim oldugunu bilmedigini ancak astsubay kiyafetli olabilecegini bildirmistir. bu mechul insanin kim oldugu uzerine daha sonra ise kamunun bildigi kadariyla gidilmemis ya da kimligi bulundu ise de aciklanmamistir.

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Google AraEşref Bitlis

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.