Jandarma Kuvvetleri

Çok zor koşullara rağmen ulusal mücadelenin kazanılmasında önemli rol oynayan ve Cumhuriyetin ilk yıllarında Anadolu’nun dört bir yanındaki vatandaşların bağışlarıyla alınan uçaklarla gelişimi süratlenen Türk Hava Kuvvetleri, en son teknolojik imkanları kullandığı 21. yüzyılda dünyanın sayılı hava güçlerinin arasında yer alıyor.

Wright kardeşlerin motorlu uçakla uçmayı başarmalarından yalnızca 8 yıl sonra 1911 yılında kurulan ve dünyanın ilk askeri havacılık teşkilatlarından biri olan Türk Hava Kuvvetleri, bu dönemde çeşitli savaşlarda kullanılan uçaklarla Çanakkale, Filistin, Irak, Medine ve Kafkas cephelerinde görevlerini en iyi şekilde yaptı.

 SAVAŞ DÖKÜNTÜSÜ UÇAKLAR

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından savaş süresince hava kuruluşlarında görev yapan Alman pilot ve teknisyenlerin ülkelerine dönmesiyle Türk havacılığı büyük bir yara alırken, elde az sayıda pilotla, savaş döküntüsü bir miktar uçaktan başka bir şey kalmadı.

Bu sırada Anadolu’da Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde Kurtuluş Savaşı başladı ve 23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasıyla yeni bir Türk devleti kuruldu.

Yeni Türk devletinin ilk hava teşkilatının faaliyete geçirilmesinden sonra, eldeki kırık dökük uçakların onarılmasına ve bu amaçla malzeme temin edilmesine çalışıldı. Konya’daki hava istasyonu Anadolu’ya kaçıp gelen havacıların toplanma yeri durumuna getirildi.

TÜRK HAVACILARININ FEDAKARLIKLARI

O dönemde çok zor şartlar ve imkansızlıklar altında zoru başarmaya çalışan Türk havacıları, bütün olanakları kullanarak uçakları uçurmak için akıl almaz fedakarlıklar yapıyordu.

Bozulan uçakların onarımı için gerekli yedek parça olmadığı, ne bir uçak mühendisi ne de teknik eleman bulunduğu gibi uçaklar bütün olanaklar kullanılarak uçurulmaya çalışıldı. Uçakları uçurabilmek için kanat ve gövdeler kaput beziyle kaplanıyor, tutkal ve çivilerle sağlamlaştırmaya çalışılıyordu.

PATATES KABUKLARI VE HAYVAN BACAKLARI İLE İDARE ETTİLER

Kanat ve gövde bezlerini gerginleştirmekte kullanılan ’emayit’ denen çok gerekli bir madde bulunamadığı için Konya’daki havacılar ”patates kabukları ve hayvan bacaklarının” kazanda haşlanması, bunun içine kola ve yumurta konularak yeniden kaynatılmasıyla oluşturulan özel bir karışımla durumu idare etmeye çalışıyordu.

Yurt savunmasında hava gücünün etkinliğine herkesten çok inanan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, istikbalin göklerde olduğunu, çünkü göklerini korumayan ulusların yarınlarından asla emin olamayacağını her fırsatta dile getirdi.

Kurtuluş Savaşı’nın kahraman Türk havacıları, çoğu Birinci Dünya Savaşı’ndan arta kalan veya düşmandan ele geçirilen hurda uçaklarla, araç, gereç ve yakıt yokluğu içinde yurt göklerinin korumasını yaptı.

TÜRK HALKI TARAFINDAN ALINAN UÇAKLAR

Ulusal mücadelenin kazanılmasında büyük rol oynayan Türk Hava Kuvvetleri, Cumhuriyetin ilk yıllarında başlatılan ve 1925 ve 1935 yılları arasında yürütülen ”Güçlü Bir Hava Kuvveti Meydana Getirme” kampanyasıyla Türk halkının büyük fedakarlıklar göstererek verdiği destekle güçlendi.

Kampanya çerçevesinde Türk halkının dişinden tırnağından artırarak bağışladığı maddi kaynaklar ile 250 civarında uçak satın alındı ve bu kapsamda alınan tüm uçaklar Türk Hava Kuvvetlerine hediye edildi.

Türk halkının unutulmaz ve örnek düzeydeki bu fedakarlığını yaşatmak amacıyla, her uçağa alınmasına katkıda bulunan şehir ve kasabaların isimleri törenle verildi.

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Google AraJandarma Kuvvetleri

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.