Kültür Emperyalizmi

Kültür Emperyalizmi, bir emperyalizm yöntemidir. Kültür kalıpları, ekonomik, siyasal ya da toplumsal olsun bir toplumun ana değerlerinin göstergesidir. Kültür emperyalizmi bir ülkenin kendi kültürel değerlerini ve ideolojisini başka bir ülkenin halkına benimsetmesidir.

Kitle haberleşme araçlarının gelişmesi ve yaygınlaşması üzerine her devlet kendi kültürel değerlerini başka devletlerin halklarına iletme olanağına kavuşmuştur. Bir ulusun değerlerini ele geçirmek için etkin bir kontrol yöntemi olarak kabul edilebilir.

Kültür emperyalizmi diğer emperyalizm yöntemlerinin uygulanması için uygun zemini hazırlar, yani tamamlayıcı bir rol oynar. Başarıya ulaşma şansı en yüksek ve en yumuşak görünen emperyalizm çeşididir. Egemenliğine çok bağlı ülkeler, bu konuda abartılı davranarak, kendi dillerini isimlerini giysilerini değiştirerek Batılı yaşam stilinden kendilerini kurtarabileceklerini ve dolayısıyla bağımlılıklarından kurtulabileceklerini düşünmüşlerdir.

Kültür emperyalizmi sosyolojik bir kavram olmakla birlikte tarihsel bir gerçekliktir de. Bu durum Emperyalist politikaların hayata geçilmesini için gerekli zemini sağlamakta kullanılır ve tüm emperyal (yayılmacı) devletlerin başvurduğu bir yöntemdir. Kendimizden örnekler vererek pekiştirmek gerekirse; 90’lı yıllardan günümüze hâlâ etkisini sürdürmekte olan bir “popüler kültür dalgası” söz konusudur. Bu yıllarda ortaya çıkmasa da etkisini hissettiren ve hayatın kalitesizleşmesine sebep olan bu kültürel işgal hareketi ve yaşam tarzı Amerikan ve Avrupai emperyalistlere büyük bir sempati duyulmasına yol açmış hata ve hatta bu durum giderek bir “aşağılık kompleksi”ne dönüşmüştür.

kültür emperyalizminin varlığından sözetmek için emperyalist politikaların var olması gerekmektedir. yoksa tek başına bir anlamı olmayacaktır. Bu sebeple Amerikan kültürü bu konuya iyi bir örnektir. Devlet politikaları “Hollywood” filmlerinin desteğiyle yoluna devam etmektedir, her işgal senaryosu öncesi amerikalıların gelenekselleştirdiği bir hor görme kampanyası gereği “hollywood” setlerinde işgal edilecek yerler hakkında filmler piyasaya sürülür. Bunun bir örneği -ki dünyaca ünlüdür- “RAMBO” filmleridir.

 

Kaynak: wikipedia.org

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Google AraKültür Emperyalizmi

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.